Mazars Denge CEO/SUSTAINABILITY AMBASSADOR

TAİDER 9. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi – Kuzey Yıldızı Yolculuğu ve Ödül Töreni

Sürdürülebilirlik, Yazılarım - Hayriye Ocak - Ekim 6, 2021

TAİDER 9. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi “Kuzey Yıldızı Yolculuğu ve Ödül Töreni” panelinde gerçekleştirdiğim konuşmayı bu yazımda okuyabilirsiniz.

Kurumsal Sürdürülebilirlik ile Kuzey Yıldızı arasında ne gibi bir ilişki var. Bu seneki Kuzey Yıldızı bize neler getiriyor?

Şu anda öyle bir dönemden geçiyoruz ki bugün, yarın, gelecek hafta, gelecek ay ve yıl içinde aldığımız her karar ve attığımız her adım ya çok hızlı bir şekilde toplu yok oluşun devamına, ya da dünyadaki tüm varlıklar için sürdürülebilir bir geleceğe hizmet edecek. Yaşadığımız bu jeolojik dönemin adı antroposene çünkü insanların eylemleri dolayısıyla yarattığı etki dünyayı şekillendirmekte.  Küresel ısınma, biyo çeşitliliğin erozyona uğraması, denizlerle okyanusların kirlenerek asitlenmesi ve sosyal eşitsizlikler şu anda yaşadığımız sorunların temelini oluşturuyor. Tam bu dönüm noktasında daha geçen ay yayınlanan IPCC raporu küresel ısınmanın boyutunu ve insanın burada oynadığı rolü açıkça ortaya koyarken yine raporda bahsi geçen ve Türkiye’nin de içinde yer aldığı bölgenin ciddi bir kuraklık tehdidi ile karşı karşıya olduğu gerçeği son derece kaygı verici. Temmuz ayı itibarı ile çerçevesi belirlenen Avrupa Yeşil Mutabakatı işletmeleri yepyeni uygulamalarla karşı karşıya getiriyor. Bütün bu değişiklikler ve sorunlar arasında Covid19 salgını hayatımızı tehdit etmeye devam ediyor.  Sizlere tehditler ve fırsatlar arasındaki farkı görebilen ve her ikisini de fırsata çevirebilme potansiyeli olan iş insanları olarak seslenmek istiyorum. Önümüzdeki tüm bu tehditleri fırsata çevirebiliriz. Ancak bunun için önce kendimizden başlamak üzere dönüşmemiz, farkındalık sahibi olmamız, sorumluluk almamız ve belki de en önemlisi aksiyona geçmemiz gerekiyor. İşte bu noktada sürdürülebilirlik andı olan bir dernek olarak TAİDER’in Kuzey Yıldızı programı paydaşlarımıza yön gösterebilmek için yanı başımızda. Burada kurumsal sürdürülebilirlik derken işletmelerimizin sadece yıllar boyu ayakta kalmasından bahsetmiyorum. İnsan yaşamının gereksinimleri ve doğal kaynakların sürdürülebilirliği arasında bir denge kurarak bir yandan ekonomik bir yandan çevresel ve sosyal boyutlarıyla bütünsel ve bugünden geleceğe uyumlu bir yaklaşımla iş yapmaktan bahsediyorum.

Bu yüzden Kuzey Yıldızı’nda da bir dönüşüm başlattık. Uluslararası akreditasyonu olan ve dünyanın en iyisi değil dünya için en iyisi olmak amacını güden Benefit Corporation B-Corp ile bir iş birliği sağladık. Kuzey Yıldızı’nı bir yarışmadan bir programa evrilterek 6 ana boyut içinde işletmeleri B – Corp’un halihazırdaki soruları ve kendi eklediklerimizle harmanlayarak değerlendirmeye aldık. Bu boyutlar nelerdir diye sorarsanız:

  • Çalışanlar
  • Çevre
  • İş Modeli / Operasyonlar
  • Kurumsal Yönetim
  • Toplum
  • Aile / Gelecek Nesiller

Çalışanların memnuniyetinden ve performans değerlendirme sistemlerinden işletmenin sürdürülebilirlik stratejisine, tedarikçi seçim kriterlerinden, kapsam 1-2-3 olmak üzere karbon emisyonlarına, enerji ve su kullanımına, işletmenin inovasyon alanlarından aile anayasasının varlığına, iç kontrol sistemlerinden işletmenin kapsayıcılık politikalarına kadar 200’e yakın soru sorduk. Amacımız burada bütün sorulara eksiksiz cevap almaktan ziyade işletme yönetimlerini biz daha sürdürülebilir bir gelecek için neler yapmalıyız, önceliklerimiz neler olmalı, vizyonumuzu nasıl çevre ve toplum ile uyumlu bir şekilde güncelleyebiliriz gibi konularda düşündürmekti. Aynı zamanda katılımcı firmaların sürdürülebilirlik raporu ya da entegre rapor hazırlamasına hatta bir gün B-Corp tesciline sahip olmaya yönelik doğru temellerin atılmasına teşvik etmekti. Bu süreçte bir yandan değerlendiriciler bir yandan programa katılan işletmeler bir yandan da biz TAİDER Kuzey Yıldızı Çalışma grubu olarak birbirimizden çok şey öğrendik çok şey paylaştık. Her yıl öğrendiklerimize yenilerini katarak süreçlerimizi daha da geliştirip tüm paydaşlarımıza dalga dalga yayılacak bir değer yaratmayı amaçlıyoruz. Kuzey Yıldızı yolculuğu vasıtasıyla katılımcı işletmelerin ve değerlendiricilerin bütünsel bir bakış açısıyla işletmelerindeki girdiler, aksiyonlar, çıktılar ve sonuçlar arasındaki ilişkiyi daha net görebileceklerine, çevre ve toplumla uyumlu döngüsel iş modelleri kurabilmelerine yardımcı olabileceğimize tüm kalbimle inanıyorum.

17. Sürdürülebilir Kalkınma Amacı olan ‘Hedefler için Ortaklıklar’ maddesinde belirtildiği gibi ortak akılla birlikte karar vermenin, birlikte öğrenmenin ve paylaşım içinde yine birlikte başarmanın hissini bize tattıran ve gittikçe daha geniş bir paydaş kitlesine dokunabilmemizi sağlayan başta TAİDER yönetimi olmak üzere çalışma grubumuza ve tüm üyelerimize teşekkür ederim.

Kuzey Yıldızı programı hakkında daha detaylı bilgi için Tıklayınız

Bu yazıyı paylaş

Yorum yok

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Instagram

No images found!
Try some other hashtag or username